Enter your search terms:
Top

Jak zostać BARDZO DOBRYM fryzjerem po skończeniu szkoły?

Witajcie!

Nazywam się Piotr Adaszkiewicz. Jestem założycielem dwóch pracowni fryzjerskich CutCut w Poznaniu. Trwają prace nad uruchomieniem naszej akademii szkoleniowej.

W planach jest też otwarcie kolejnych salonów. Dzisiejszy wpis będzie o tym, jak zostać dobrym fryzjerem po ukończeniu szkoły zawodowej bądź technikum.

Chcę trafić przede wszystkim do osób, które są po zakończeniu edukacji szkolnej i nie wiedzą, w którym kierunku pójść, aby dalej się rozwijać.

Jaki jest problem z edukacją fryzjerską w Polsce?

Powiedzmy to sobie wprost – system edukacji szkolnej leży. Jestem fryzjerem z dziesięcioletnim stażem. Mój brat jest również z zawodu fryzjerem i miał ten sam program nauczania. Mimo, że jest starszy ode mnie o dziesięć lat.  

Wybrałeś kierunek, rozpoczynasz naukę i praktyki u swojego mentora, czyli osoby, która prowadzi salon. Chłoniesz wszystko jak gąbka. Przez te trzy lata możesz zrobić wiele względem swojej edukacji albo stanąć w miejscu.

Niektóre salony fryzjerskie traktują swoich uczniów jak sprzątaczkę, zlecając im zadania zupełnie nieistotne. A Ty przecież musisz przygotować się do egzaminu czeladniczego, a zarazem nabierać doświadczenia, aby móc sprostać oczekiwaniom przyszłych klientów.

Statystyki mówią, że na sto osób uczących się w zawodzie fryzjera, tylko dziesięć zostaje nimi naprawdę. Jest to stosunkowo mało.

W czym tkwi rzeczywisty problem?

Po wielu rozmowach z osobami z naszej branży doszedłem do wniosku, że osoba ucząca się nie była dostatecznie zainspirowana przez swojego mentora.

Jeśli jesteś po samej szkole zawodowej i po słabej jakości praktykach, to nie będziesz dobrze przygotowany na podjęcie pracy w zawodzie fryzjera. Nie jesteś w stanie świadczyć usług na odpowiednim poziomie.

Albo inaczej.

Bardzo mała liczba osób po skończeniu szkoły zawodowej jest przygotowana, aby świadczyć jakiekolwiek usługi w salonie fryzjerskim. Jest to przykre, ponieważ są to aż trzy lata. Okres, który pozwoliłby nam się sporo nauczyć.

Kto ponosi odpowiedzialność za tę sytuację?

Siłą rzeczy jest to też trochę Twoja wina.

Dlaczego?

To Ty wybrałeś osobę, która będzie Twoim mentorem.

Moją propozycją jest to, abyś dobrze przemyślał wybór osoby, która będzie Cię prowadziła po Twojej fryzjerskiej drodze. Warto zrobić rozeznanie: Kto to jest, jaki ma salon, do jakich klientów trafia? Czy jest to zgodne z Tobą? Kim chcesz być? Jakich klientów sam chciałbyś obsługiwać w przyszłości? Jakiej jakości usługi chciałbyś świadczyć? Czy podejście do klienta ma być masowe czy bardziej indywidualne ?

Warto się nad tym zastanowić na początku swojej drogi.

Co Cię czeka po ukończeniu szkoły?

Zaraz po ukończeniu szkoły będzie Ci trudno znaleźć pracę w salonie, który ma potencjał, reprezentuje wysoki poziom i w którym pracują ciekawe osoby. Potrzebujesz praktyki. Aby ją zdobyć, musisz zdecydować, którą z poniższych dróg wybierzesz. 

1. droga

Możesz znaleźć salon, który Cię przyjmie, ponieważ zapotrzebowanie na usługi jest duże. Jednakże będzie to salon na bardzo podstawowym poziomie, bez większego potencjału rozwoju. Będzie to praca za 1500-2000 zł miesięcznie na rękę, a przez kolejne 3-4 lata nic się nie zmieni. Te warunki nie pozwolą się Tobie utrzymać, a co dopiero pokryć koszty dalszej edukacji. 

2. droga

Po ukończeniu szkoły szukasz pracy w innej branży, ponieważ w Twojej okolicy żaden salon Cię nie przyjmie. Dostajesz pracę, gdzie płaca jest wyższa niż w przypadku, który wcześniej opisywałem i decydujesz się porzucić karierę fryzjerską na rzecz lepiej płatnej posady. Warto zastanowić się w tym momencie nad tym, kim naprawdę chcesz być? Czy chcesz zostać dobrym fryzjerem?

3. droga

Jest to droga, którą sam przebyłem i którą rekomenduję.

Jest trudniejsza, ale w dłuższej perspektywie bardziej owocna. Chodzi o tzw. odroczoną gratyfikację. Starasz się o rozpoczęcie współpracy z dobrym salonem, w którym wiesz, że pracują osoby, od których warto się uczyć. Idziesz na pół roku/rok (długość tego czasu zależy od Ciebie) popracować za frajer – czyli za wiedzę 😄 Nabywasz doświadczenia, dzięki czemu możesz stać się naprawdę dobrym fryzjerem.

Oczywiście rozwój rozwojem, ale nie każdy w początkowej fazie ma duży kapitał, żeby inwestować w szkolenia. Wiele czynników ma na to wpływ. Myślę jednak, że większość z nas nie byłaby w stanie pozwolić sobie na to, żeby wyjechać na przykład na miesiąc na dobre szkolenie za 10 tysięcy zł.

Prawda?

Dlatego myślę, że najlepszą drogą, którą jesteś w stanie wybrać, jest faktycznie odroczona gratyfikacja. Poświęcasz swój czas za darmo, aby otrzymać wiedzę, która pozwoli później podjąć pracę w tym samym salonie bądź innym, ale również na wysokim poziomie.

Podsumowując, dwa najważniejsze wnioski: mentor i odroczona gratyfikacja.

Z mojej strony mogę zaoferować darmowe szkolenia online, które będę realizował w zakresie strzyżeń i koloryzacji. Myślę, że może dać Ci to konkretny zasób wiedzy, którą możesz później wykorzystać w swojej pracy. Jeżeli to, co tutaj tworzymy, zainteresowało Cię w jakiś sposób, możesz dać znać w komentarzu, jakie tematy chciałbyś, abym poruszył następnym razem.

Dzięki za dzisiaj i za Twoją uwagę.

Zapraszam do polubienia fanpage’a Piotr Adaszkiewicz- świadome fryzjerstwo na Facebooku, gdzie dzielę się swoją wiedzą, pracą oraz swoim doświadczeniem.

Pozdrawiam

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Zobacz szczegóły